רפואת שיניים לילדים וחולים בסיכון

מנהל היחידה: ד"ר רקוץ' מאיר
סגנית מנהל היחידה: ד"ר שושנה שפירר
הצוות הבכיר:
ד"ר שושנה שפירר
ד"ר אריק שטיינברגר
ד"ר שריקה גלברד
ד"ר חיים רפפורט
ד"ר יוליאן סלע - מומחה לרפואת חניכיים
ד"ר אסנת קיסר - מומחית לטיפולי שורש
השירות האורתודנטי:
ד"ר אתי קלס- מנהלת השירות
ד"ר מאיר פולק
ד"ר אורנה גייסלר
שיננית - שולה וייס
מיקום - המכון ע"ש בלומשטיין לרפואת הפה,השיניים והלסתות.
מספר חדרים - היחידה כוללת 4 עמדות טיפול בשלושה חדרי טיפול וחדר ניתוח.
התקשרות:
טלפון: 03-5302686        פקס: 03-5302976 
דואר אלקטרוני:
dental@shebahealth.gov.il
רקע:
היחידה לרפואת שיניים לילדים ולחולים בסיכון גבוה במרכז הרפואי ע"ש שיבא קולטת לתוכה ומטפלת במגוון האוכלוסיות אשר מרבית המרכזים לרפואת שיניים בארץ נמנעים מלטפל בהם.
לרשות המטופלים ביחידה עומד צוות מיומן ובעל ניסיון רב בטיפול באוכלוסיות אלו ומכשור מודרני שהוא המילה האחרונה בתחום רפואת השיניים.
היחידה עובדת תחת האגף הכירורגי ובשיתוף פעולה עם המחלקה לכירורגיית פה ולסת.
מי מטופל ביחידה?
המטופלים ביחידה הם חולים הסובלים מהפרעות תקשורת, פיגור התפתחותי, או בעיות רפואיות קשות המחייבים אותם לעבור טיפולי שיניים תחת מסגרת רפואית מיוחדת. חולים אלה עוברים בעיקר טיפולים משמרים.
אוכלוסיית הילדים או מתבגרים ובוגרים עם בעיות סיסטמיות קשות וביניהן בעיות קרישה, בעיות לב, חולים המגיעים מהמחלקות האונקולוגיות וההמטולוגיות וחולי סרטן הנזקקים לטיפולי שיניים במשך או לאחר הטיפולים הכימותרפיים וההקרנות, הם דוגמא לאוכלוסיות מטופלים בסיכון גבוה המטופלת ביחידתנו.
השרות האורטודנטי
במסגרת היחידה מבוצעים גם טיפולים אורתודונטים לחולים הסובלים מפיגור קל עד בינוני, חולים עם חיך שסוע או בעיות התפתחותיות באזור ראש וצוואר. מטופלים אחרים הם חולים המיועדים לעבור ניתוחים  אורתוגנטים בלסתות לדוגמה: החזרת לסת בולטת במיוחד לאחור.
המחלקה לפה ולסת מבצעת את הניתוח והתאמת השיניים הסופית נעשית על ידי האורתודונטים.
אלו טיפולים מבוצעים ביחידה?
טיפולים משמרים:
ביחידה מבוצעים טיפולים משמרים הכוללים שחזורים,"סתימות",סתימות שורש, עקירות וכתרים טרומיים ומיידיים.
טיפולים פרותטיים- משקמים:
טיפולים פרותטיים מתבצעים בשעות אחר הצהרים בלבד במסגרת מרפאה טיפולים מיוחדת.
אורתודונטיה - יישור שיניים:
השרות האורתודונטי נותן את כל הטיפולים האורתודונטים הנדרשים למטופלים ביחידה.
לחולים עם בעיות פיגור ולחולים עם  תסמונת דאון יש חשיבות רבה לאסטטיקה ולצורת השיניים בעיקר בשל שאלת הקבלה החברתית, ולכן, חרף המגבלות, מצליחים ביחידה להגיע לתוצאות המשפרות את מראה השיניים של המטופלים.
המרפאה לחרדה דנטלית:
המרפאה מטפלת בחולים הסובלים מחרדה דנטלית, להם היא מנסה לעזור באמצעות קשת רחבה של אמצעים החל בהיפנוזה, דרך חומרים מטשטשים וגז צחוק, שימוש בלייזר דנטלי ועד למקרים בהם נדרשת הרדמה כללית.
מרפאת אחר הצהרים:
המרפאה נותנת שירותים של טיפולי שיניים בהרדמה כללית לילדים בריאים. מדובר בדרך כלל בפעוטות הסובלים מעששת כתוצאה משתייה ממותקת או ילדים בגיל מאוחר יותר הסובלים מחרדה עמוקה ולא ניתן לטפל בהם ללא הרדמה כללית.
במרפאה מבצעים טיפולי שיניים בהרדמה כללית של חולים המאובחנים כחולים סיסטמיים, מחלות בסיכון גבוה או חרדה דנטלית.
שיננית:
השיננית ביחידה מבצעת את כל הטיפולים הקשורים בהיגיינה אורלית הן לחולים עם בעיות תקשורת והן לחולים רגילים שלא ניתן לטפל בהם מחוץ לבית החולים כמו חולי לב המקבלים תרופות לדילול הדם הגורמות לבעיות קרישה ולדמם ממושך וחולים עם בעיות זיהומיות.
פרוייקטים מחקריים:
המחקרים הנערכים במסגרת המחלקה הם בעיקר מחקרים ברמה הקלינית. מטעם המחלקה הוצגו עבודות רבות הנוגעות לשימוש בדבק ביולוגי בחולי המופיליה הסובלים בין השאר, מבעיות קרישה.
ציוד:
לרשות הצוות ביחידה עומד מכשור לציוד דנטלי מהשורה הראשונה, הכולל בין היתר מכשיר לייזר דנטלי לשימוש גם ברקמות השן והן ברקמות רכות. השימוש במכשיר זה נעשה בשיתוף עם המחלקה לכירורגיית פה ולסת.
כל הזכויות שמורות למרפאת מומחים ©