מדריך הנישנושים (מתוך אתר "nana10 - בריאות" - נוב' 2006)

הויכוח המתלהט בנושא מחירי חבילת המונדיאל השכיח מאיתנו את האירוע המתווסף לכל משחקי הכדורגל באשר הם, והוא הטורניר המתמשך של נשנושי מנצ'יס.
מלבד גרעיני החמניות הקלאסים, נחים על המדפים עוד עשרות סוגי פיצוחים, חטיפים מטוגנים בשלל טעמים, וופלים, עוגיות ומה לא.
בביקור האחרון בסופרמרקט במרכז תל אביב, ספרנו יותר מ-50 מינים שונים של חטיפים מלוחים וקרוב ל-50 חטיפים מתוקים. אך כידוע, ככל שהמבחר יותר גדול כך קל יותר להתבלבל בין הסוגים וליפול על נישנוש מעפן במיוחד.

על מנת להקל על חייכם, רכשנו בסופרמרקט מבחר חטיפים מלוחים ומתוקים מכל הסוגים.
כל מוצר עבר בדיקת אנינות על ידי שמונה נשים וגברים רעבים במהלך משחק כדורגל מותח.
התוצאות נרשמו בקפידה תוך התחשבות בפרמטרים של טעם, מרקם, מליחות, חריפות, צימאון והתמכרות.
בנוסף, בדקנו את ההרכב התזונתי של כל מוצר, והתייעצנו עם שתי דיאטניות בכירות שהדריכו אותנו על תזונת המונדיאל.
התוצאות לפניכם.
המטוגנים
חטיף דוריטוס - "סינטטי ומגעיל"  
חטיף דוריטוס - "סינטטי ומגעיל"   
· דוריטוס טבעי, 3.50 שקלים:

הקשר בין המילה "טבעי" למוצר הזה מקרי לחלוטין. הטעם התחלף בפה כחמש פעמים והוגדר על ידי הקבוצה כ"סינטטי ומגעיל". מעבר לביס אחד או שניים, אף אחד לא המשיך לאכול אותו. אז נכון, הוא פריך וטרי, אבל הטעם הוא של אבקת מרק בלתי מזוהה.
ציון סופי: 5
· צ'יטוס מיני קראץ' גריל, 4 שקלים:
מסתבר שטעמו של החטיף הזה הוא בדיוק כמו ביסלי גריל. האריזה והצורה השתנתה אבל הנסיינים שלנו לא התלהבו מהטעם, שהיה די נדוש ומאוד מלוח. יחד עם זאת הוא פריך ונוח לאכילה, לא מלכלך במיוחד
ולא מותיר שמנוניות בידיים.
ציון סופי: 7
חטיפי כיפלי - מתחסלים מהר  
חטיפי כיפלי - מתחסלים מהר   
· כיפלי חטיף בטעם מעושן, 5 שקלים:
רוב הנסיינים אהבו את המוצר וחפנו כמויות גדולות שלו בידיהם. הגודל של היחידות נוח ומתאים בדיוק לביס אחד. הטעם מגרה להמשיך לאכול עוד ועוד, אבל המוצר מתאים בעיקר לאנשים שאוהבים טעם מעושן או שרויים בהתקף מאנצ'יס כבד.
ציון סופי: 8
· כיפלי צ'יפסים קטשופ, 4.40 שקלים:
למרבה ההפתעה, החטיף הזה, שמנסה לחקות אצבעות צ'יפס, היה המנצח של הערב. הוא לא ממש עשוי מתפוחי אדמה, אבל הנסיינים טענו כי מדובר ביתרון. הגודל מתאים, המליחות מדויקת ועד סוף הערב חיסלו אותו לחלוטין.
ציון סופי: 10
ומה עם הבריאות?
מרבית החטיפים המטוגנים מכילים בין 20% ל- 30% אחוזי שומן, לתשומת לב הקוראים המקפידים על מוצרי חלב דלי שומן ובלילה יושבים מול הטלוויזיה עם שקית של חטיף כיפלי 29% אחוז שומן.
באותה שקית תמצאו גם 1000 מ"ג נתרן, 40% מצריכת הנתרן היומית המומלצת על פי משרד הבריאות. כמות הקלוריות בשקית כזו עומדת על 350 קק"ל, שזה בערך כמו לאכול חמש פרוסות לחם בחמש דקות.
 
הפיצוחים
· גרעיני חמניות קלויים ומלוחים, 200 גר', 4.40 שקלים:
עם הפיצוח הקלאסי של גרעיני חמניות אי אפשר לטעות. המלח שמוסיפים לקליפה מצמיא בטירוף, ואחד הנסיינים שלנו ציין שהתעסקות עם הקליפות עזרה לו להפסיק לעשן, אז כנראה שיש לזה ערך מוסף.
ציון סופי: 8
· בוטן בקליפה קלוי, 10 שקלים:
פיצוח בוטן תוך כדי צפייה זה אתגר אינטלקטואלי לא קטן. חלק מהנסיינים הרגישו שיש יותר מידי התעסקות וצורך בריכוז, מה שדי מפריע לצפייה במשחק. הקליפה של הבוטן מלאה במלח, אשר נדבק לידיים וכך מתבל את הגרעין עצמו, שהוא אינו קלוי וטעמו טבעי.
ציון סופי: 8
· קבוקים, בוטנים מצופים בשומשום, 9 שקלים :
על הקבוקים הייתה הסכמה כמעט מיידית - כולם אהבו אותם. באופן כללי הם לא היה מלוחים אלא פריכים ומעט מתקתקים. השומשום הוסיף טעם נחמד ובאופן כללי הנשנוש הזה לא כבד ולא מלכלך יותר מידי.
ציון סופי: 9
 חטיפי מאנצ'יז - חריפים ולא מתאימים לכולם  
חטיפי מאנצ'יז - חריפים ולא מתאימים לכולם   
· חטיפי מנצ'יס קלויים, 9.50 שקלים:
המנצ'ס הם תערובת בוטנים בתוספת של בצק מטוגן חריף, מלוח ומצמיא. חלק מהנסיינים שלנו לא התקרבו אליו בכלל וחלק אהבו אותו רק עד גבול מסוים. הבצקים במנצ'יס חריפים במיוחד ומזכירים טעם של קארי, שלא כולם אוהבים. רוב הנסיינים שלנו ציינו תחושת בחילה אחרי כמה ביסים.
ציון סופי: 6
ומה עם הבריאות?
ברוב הגרעינים והפיצוחים אחוז השומן מגיע עד ל-45% אחוז. בחטיפי המנצ'יס, למרבה הפלא, אחוז השומן נמוך יותר, ורק חבל שהטעם שלהם לא מתאים לכולם. הפיצוחים כבדים גם בסעיף הקלוריות - חבילה אחת של קבוקים מכילה יותר מ-2,000 קלוריות, וחבילה של בוטן בקליפה מגיעה ל- 3,000 קלוריות. מתכון בטוח להשמנה מהירה.

 

המתוקים
אוראו פאדג' - מתוק ותעשייתי  
אוראו פאדג' - מתוק ותעשייתי   
· אוראו פאדג' שוקולד חלב, עוגיות סנדוויץ' ממולאות קרם וניל בציפוי שוקולד חלב, 25 שקלים:
אחרי עוגיה אחת של אוראו מבינים שלא כדאי לקחת עוד אחת. נכון, היא טעימה, אבל הטעם מתוק ותעשייתי מאד, וגרוע מכל - אחרי שמונה כאלה תייחלו למותכם. לחישוב הוספנו את הכמות המזערית והעלות המוגזמת, שהפכו את אוראו לנשנוש בלתי מומלץ בעליל.
ציון סופי: 6
· לואקר Quadratini קוביות וופל במילוי קרם בטעם טירמיסו, 13.30 שקלים:
הקוביות הקטנות של הוופל נוחות מאד לאכילה של ביס אחד. מאד שימושי, רק חבל שזה לא היה טעים לאף אחד. הטעם מזכיר וופלים בטעם מוקה ולכן היה פחות פופולארי בקבוצה.
ציון סופי: 6  
 עוגיות ספוג - לחובבי השוקולד-תפוז  
עוגיות ספוג - לחובבי השוקולד-תפוז   
· Messino עוגיות ספוג עם תפוזים מצופות למחצה בשוקולד חלב, 13.30 שקלים:
העוגיות ספוגיות, רכות וטעימות כמו שרק אפשר לצפות מעוגיות מהסוג הזה. התפוז משתלב מצוין עם השוקולד והעוגייה בכללותה לא מתוקה מידי. הקופסא חוסלה תוך חמש דקות, וזה כבר אומר הכול.
ציון סופי: 9  
 עוגיות שוקולד צ'יפס - לכרסם בשרשרת  
עוגיות שוקולד צ'יפס - לכרסם בשרשרת   
· עוגיות שוקולד צ'יפס 37% שוקולד צ'יפס, 11.50 שקלים:
העוגיות פריכות ועמוסות שבבי שוקולד, לא מתוקות מידי ומשתלבות נהדר עם חטיפים מלוחים. הנסיינים שלנו אכלו מספר עוגיות בשרשרת והתלהבו. עם שוקולד בכמות כזאת קשה להתווכח.
ציון סופי: 10
ומה עם הבריאות?
ברוב אריזות המתוקים שבדקנו, תכולת השומן מדגדגת את ה- 30% מלמטה. למרות שהמוצרים עצמם לא מלוחים, תכולת הנתרן בהם גבוהה. עוגיות האוריאו מצטיינות עם 1378 מ"ג נתרן ואחריהן הוופלים של לואקר (532 מ"ג) כצפוי, גם כמות הקלוריות מרקיעה שחקים - 1108 קלוריות לאריזה של לואקר, ו-1131 קלוריות לעוגיות שוקולד צ'יפס.
פתרונות יצירתיים
העובדה היא שרובנו לא נפסיק לאכול מנצ'יס בזמן המונדיאל - זה חלק מהכיף, ואי אפשר להתעלם מהכיבודים ברגע שהם מונחים על השולחן. אז מה בכל זאת אפשר לעשות?

בהמלצת הדיאטניות בריג'יט כוכבי ויעל דרור יצאנו לקנות גם שלל חטיפים בריאים וניסינו אותם על קבוצת הנסיינים שלנו במקביל לחטיפים הרגילים. לחטיפים הבריאים היו תגובות מעורבות - הנסיינים שאהבו אותם הגדירו אותם כהפתעה מרעננת, אבל מצד שני אלה שלא אהבו אותם תיארו אותם כמגעילים וטענו שהם לעולם לא יחליפו את ההנאה שבאכילת זבל סינטטי טהור.
· גרגירי חומוס מבושלים קפואים, 13 שקלים:
את גרגירי החומוס הקפואים הכנסנו למיקרוגל ל-5 דקות ולאחר מכן הוספנו מעט פלפל ומלח לפי הטעם. החומוס נוח לאכילה כמו גרעינים ולא מלכלך. מצד שני, הוא היה קצת יבש לחלק מהקבוצה, לכן אנחנו ממליצים להוסיף מעט טיפות לימון.
אחוזי תזונה ל- 800 גר': 0.4% אחוזי שומן, 216 מ"ג נתרן, 832 קלוריות.
ציון סופי: 7
· פול ירוק מוקפא, 23 שקלים:
הריח של הפול הקפוא לאחר בישולו במיקרוגל היה בלתי נסבל לרוב הקבוצה, אבל הטעם היה לא רע בכלל. הוספנו לפול מעט מלח, פלפל ופפריקה לחריפות. הוא די נוח לאכילה, לא מלכלך ורוב הנסיינים נהנו ממנו, אם כי אנחנו לא אחראים לשינוי שעלול להיווצר במאזן גזי החממה.
אחוזי תזונה ל- 800 גר': 0.4% אחוזי שומן, 32 מ"ג נתרן, 592 קלוריות.
ציון סופי: 7  
 חטיף סויה - לא מתאים לכולם  
חטיף סויה - לא מתאים לכולם   
· מאנצ'ו, חטיף סויה, פולי סויה ירוקים בתרמילים מוקפאים, 12 שקלים:
את חטיף הסויה המוקפא מכינים בצורה מאד פשוטה. מכניסים למיקרוגל לחמש דקות ולאחר מכן זורים מעט מלח. הסויה מגיעה על קליפתה וכדי להגיע לפולים צריך "לפצח" בפה את התרמיל. חלק אחד של הנסיינים שלנו מצא שחטיף הסויה הוא תחליף מצוין לגרעיני החמניות המשמינים, גם מספק את הצורך בפיצוח וגם טעים מאד. החלק השני של הנסיינים הסתכל כל העת בתמיהה על החלק הראשון ולא הבין על מה כל ההתלהבות.
אחוזי תזונה ל- 454 גר': 5% אחוזי שומן, 18 מ"ג נתרן, 260 קלוריות.
ציון סופי: 8  
 פופקורן ביתי, עדיף על הכנה במיקרו (stock.xchng)  
פופקורן ביתי, עדיף על הכנה במיקרו
· פופקורן להכנה ביתית, 6 שקלים:
לפי המלצתה של יעל דרור, נמנענו מלקנות פופקורן מוכן למיקרוגל, שבדרך כלל מכיל קרוב ל-20% שומן וכמות גבוהה של מלח. במקום זאת קנינו שקית של גרגירי תירס יבשים ועשינו אותם בדרך המסורתית: חצי כוס בערך של תירס בסיר ישן עם כף שמן קנולה (אל תשכחו לסגור את הסיר). התוצאה התקבלה בקריאות התלהבות מצד כל חברי הקבוצה.
אחוזי תזונה ל- 454 גר': 4% אחוזי שומן, 2 מ"ג נתרן, 547 קלוריות.
ציון סופי: 9  
האלטרנטיבות הבריאות אולי מצטיירות לחלק מכם כחילול הקודש, אבל אי אפשר להתעלם מהעובדה שתכולת השומן והנתרן ירדו באופן משמעותי, וכמות הקלוריות ירדה לפחות מחצי לעומת שולחן החטיפים הרגיל.
"מי שמכרסם נישנושים תוך כדי צפייה במשחקים יכול להגיע בקלות לצריכה של 2000 עד 2500 קלוריות במהלך מספר שעות של צפייה", מסבירה בריג'יט כוכבי, דיאטנית קלינית - "התוספת הקלורית הזאת מידי יום לתפריט הרגיל במהלך חודש שלם עלולה לגרום בסופו של דבר לעליה במשקל של 6 עד 7 ק"ג בלי בעיה".
אז האם החטיפים הרגילים, טעימים ככל שיהיו, שווים את שבעת הקילוגרמים שעלולים להידבק אליכם במהלך החודש הספורטיבי הזה? תעשו את החישוב בעצמכם, והכי חשוב - תהנו מהמונדיאל.
כל הזכויות שמורות למרפאת מומחים ©