אם לא תיקח יבוא שוטר (מתוך אתר "nrg - בריאות" - מאי 2005)

מולטי-ויטמינים בצורת דובונים או סוכריות, כמוסות ויטמינים המתפצפצות בפה בטעמים שונים, מטבעות ויטמינים משוקולד - החברות עושות היום הכל על מנת לשכנע את ההורים שילדיהם זקוקים לוויטמינים ועל מנת שאלו הקטנים יצרכו אותם בשמחה. אבל האם הוויטמינים האלה הכרחיים לשמירה על בריאות ילדינו, או שאולי אנחנו סתם מבזבזים הון כסף? שוק תוספי המזון לילדים מוערך ב-35 מיליון שקל ונהנה בשנים האחרונות מגידול של כ-20% בשנה.

יואל גרינבוים, מנכ"ל ארומה לייף, מסביר כי השוק נחלק ל-3 קבוצות: תינוקות עד גיל שנה; ילדים עד גיל 9; ונוער מגיל 9 ואילך.
לדבריו, השוק מתאפיין בכמה מגמות. "כששוק תוספי המזון לילדים החל לפרוח, המוצרים כללו בעיקר סירופים וטבליות דחוסות", מסביר גרינבוים. "מאז שפותחה קטגוריית סוכריות הדובונים האהובה על הילדים עברו גם יתר החברות בשוק למוצרים שהשימוש בהם קל ונוח, וכל המוצרים לקוחים מתוך עולם התוכן של הילדים. בשוק חלה התפתחות גם בתחום המזון הפונקציונלי-טרנד מרכזי בשנים האחרונות, שבמסגרתו הוויטמינים נכנסים אל המזון ומוצעים לציבור כמוצרים חדשים, כמו חלב עם אומגה 3.
"אין ספק שתוסף המזון הפופולרי ביותר בשוק הילדים הוא מולטי-ויטמין. הוא מוביל את השוק ונמכר לאורך כל השנה באותו קצב. אחריו נמצא ויטמין C, שנמכר יותר בחורף מאשר בקיץ. אחריהם מגיעים מוצרי הפרוביוטיקה, אשר נמכרים בקיץ כשצצות בעיות השלשולים ובחורף כתוצאה מנטילת אנטיביוטיקה".
תוספים כמו ברזל חייבים השגחה רפואית
אך האם ילדינו אכן זקוקים לתוספי המזון הללו? ד"ר מוטי לוי, הרופא הראשי של כללית רפואה משלימה, טוען באופן חד-משמעי שילדים שאוכלים כראוי לא צריכים תוספי מזון, "אך בפועל אנחנו כמעט לא מוצאים היום ילדים שאוכלים 4-5 מנות של ירקות ופירות ביום, שאוכלים מזון מאוזן מאיכות טובה - לא ג'אנק פוד, לא צבעי מאכל ולא חומרים משמרים - ושאוכלים פעמיים בשבוע דגים ובשר. לכן מולטי-ויטמין לילדים יכול למלא את החוסרים.
עם זאת, עדיין הפתרון הטוב ביותר הוא לתת לילדים תזונה מלאה. המולטי-ויטמינים אינם יכולים לגרום נזק, אך חייבים לזכור שלעולם הוויטמין כתוסף תזונה לא יהיה טוב כמו ויטמין שמגיע ממזון טרי".
בריג'יט כוכבי, הדיאטנית הראשית של בית-החולים לילדים ספרא בתל-השומר, חושבת קצת אחרת. "לא צריך לצרוך מולטי-ויטמין לילדים באופן גורף. רק רופא או דיאטן יכולים לקבוע אם להעניקם לילד, והם ניתנים רק במצב תזונתי ירוד או במקרה של מחלה מסוימת.
אני לא מוצאת שום סיבה לצרוך אותם סתם. צריך לזכור שגם אם ילד לא אוכל פירות וירקות, הוא מקבל את הוויטמינים מהרבה מזונות שמועשרים בהם - דייסות, חלב מועשר, קורנפלקס וכדומה. קשה להגיע למחסור של ויטמינים בעולם המערבי".

ד"ר לוי וכוכבי תמימי דעים שעד גיל 3 חובה להתייעץ עם איש מקצוע לפני שנותנים לילד תוסף תזונה זה או אחר. "בחודשי החיים הראשונים צריך להיזהר במיוחד, כי תוספים מסוימים, כמו ברזל, חייבים השגחה רפואית, היות שהם מזיקים כשניתנים בכמות עודפת", אומר לוי. כוכבי מוסיפה, כי "עד גיל שנה הוויטמינים A פלוס ו-D הם חובה, וברזל ניתן רק אם הילד אנמי. צריך לזכור שהפורמולות השונות כיום כבר מועשרות בברזל".
מומלץ לנשים בהריון
- ומה בנוגע לוויטמין C הפופולרי?

ד"ר לוי: "ויטמין C הוא לא בעייתי יחסית, כי הוא נמס במים. הבעיה היא עם הוויטמינים שאינם נמסים במים ויכולים להצטבר בגוף בכמויות: הוויטמינים D ,E A, וק K.
יש מחקרים סותרים בנוגע לשאלה אם ויטמין C עוזר או לא. אם ילד לא מאוזן, חולה הרבה, יש לו חתכים על העור שלא מתרפים מהר, דלקות מסוגים שונים - הייתי כן ממליץ על מתן ויטמין C".

כוכבי : "עדיף לשתות בכל יום מיץ תפוזים טבעי". אומגה 3, לעומת זאת, כן מומלצת על-ידי הרופאים ששאלנו. "לדעתי זה כן מומלץ. במינונים המקובלים לא צריכה להיות בעיה", אומר ד"ר לוי, והפעם נראה שגם הדיאטנית כוכבי תומכת, אך בהק סתייגות מסוימת: "יצאו הרבה מחקרים על הקשר בינו לבין תופעות של דיכאון בילדים והפרעות קשב", היא מסבירה. "יש לזכור שעדיין לא התפרסמו מחקרים המוכיחים כי התוסף הזה עוזר לטווח הארוך, לכן הוא עדיין לא יכול להחליף את הריטלין. גם המינון הנכון עדיין לא ידוע, כי טרם פורסמו המלצות בנושא בעולם. אני הייתי נותנת רק במקרים של טריגליצרידים גבוהים בילדים. חשוב לדעת שעודף אומגה 3 יכול להביא לחוסר איזון בפרופיל השומנים בדם. אני כן ממליצה לאישה בהריון מחודש רביעי לקחת אומגה 3, וכמובן לתת לפגים".

ד"ר לוי בהחלט ממליץ לנשים בהריון לצרוך מוצרי פרוביוטיקה. "חלה עלייה משמעותית בתופעת האלרגיות לכל מיני סוגים של חומרים", הוא מסביר. "אם שנוטלת במהלך ההנקה מוצרי פרוביוטיקה מורידה באופן משמעותי את הסיכון של הילד להיות אלרגי. לגבי ילדים, אחרי כל טיפול אנטיביוטיקה יש לתת פרוביוטיקה לפי המינון שקבע הרופא. אם יש צורך במינון גבוה אפשר לקבל אותו בתוסף מזון, ולא להסתמך רק על יוגורטים שונים".
כל הזכויות שמורות למרפאת מומחים ©