שינויים בהרגלי הצחצוח (מתוך אתר "ifeel – בריאות ילדים")

לפני שבועות אחדים לקחתי את בתי, בת השבע, לחברה, ואמא שלה ביקשה ממני לבוא לאסוף אותה לא יאוחר מהשעה שש בערב מכיוון שנקבע להן תור לשיננית. כשהצעתי לאם להשאיר את בתה בביתי עד שתסיים את התור, היא הסבירה לי שהתור לשיננית לא נקבע בשבילה, אלא בשביל הבת.
מדוע ילדה בת שש צריכה לבקר אצל שיננית?
האם אין זה מוקדם מדי? תהיתי. את בתי אני לוקחת לביקור אצל רופא השיניים בקביעות, מיום שבו בקעה לה השן הראשונה, אבל אצל השיננית לא היינו מעולם. אם נודה על האמת, אפילו עבור מבוגרים, טיפול של שיננית הוא לא תמיד בגדר חוויה נעימה.

כדי לברר האם אכן יש צורך להגיע לשיננית בגיל כה צעיר, פניתי לאנשי מקצוע מהתחום ושמעתי איך נראה ביקור של ילד אצל שיננית.
רוסי זיתון, שיננית במרפאה של ד"ר מאיר רקוץ בתל אביב - מרפאה המטפלת בילדים ומתבגרים, אומרת כי אין שיננית מיוחדת לילדים, אך שינניות שעובדות יחד עם רופאים מומחים לילדים הן בעלות גישה לילדים ומהוות חוליה שמחברת בין הילד לרופא בביקור במרפאת השיניים.
"ילד בן שש או שבע שמבקר כל חצי שנה אצל שיננית במרפאת שיניים, יידע לשמור טוב יותר על היגיינת הפה ויקבל הרגלים נכונים לעתיד".
לשאלה האם ילד בן שש נוהג בדרך כלל לצחצח שיניים בעצמו, משיבה זיתון כי ילדים בגיל כזה רוצים להיות עצמאים ומבקשים לצחצח שיניים לבד. "אנחנו ממליצים שבבוקר הילד יצחצח שיניים בעצמו, ובערב יתחיל את צחצוח השיניים, אך ההורה יעבור ויצחצח אותן אחריו".
זרעים של אמון
"שיננית יוצרת את האמון אצל הילד", אומרת זיתון. והאמון חשוב ביותר, ללא ספק, כי ילד שיעבור טראומה במרפאת השיניים בגיל צעיר, על פי רוב יפחד מרופאי שיניים כל חייו.
לדברי זיתון, השיננית עוזרת לילדים לשמור על היגיינה אוראלית של הפה ומדריכה את הילד איך לצחצח שיניים נכון.

איך נראה ביקור של ילד בן שש אצל שיננית?
"הילד מראה לשיננית כיצד הוא מצחצח שיניים בביתו, והשיננית מנחה ומתקנת בהתאם לצורך, תוך כדי נתינת חיזוק חיובי. החיזוקים חשובים כי הם גורמים לילד להתמיד בצחצוח".
לדברי זיתון, חלק גדול מהביקור מורכב מהדרכה מפורטת של השיננית, הכוללת התייחסות לאכילת ממתקים וחטיפים. "השיננית תמליץ לילד לאכול חטיף פעם אחת ביום במרוכז, או כקינוח בסוף הארוחה. בהמשך, כאמור, הילד יצחצח את שיניו תוך קבלת הדרכה, ולבסוף השיננית תתמקד בניקוי השיניים".
לדברי זיתון, הניקוי נעשה בצורה עדינה שאינה מכאיבה לילד. "בפעם הראשונה והשנייה הניקוי יתבצע באופן ידני, ורק לאחר מכן ייכנס גם מכשיר חשמלי - בהתאם לרמת האבנית הקיימת בשיני הילד. כאשר אני עוברת ממכשור ידני למכשור חשמלי, השימוש נעשה במכשור בעל עוצמה נמוכה. בשילוב עם המכשור הידני - הפלאק והאבנית מוסרים בקלות".
האם יש מצבים שבהם לילד אין אבנית בשיניים, ולכן אינו זקוק לניקוי?
"גם כאשר אין אבנית, יש מספיק פלאק שמצריך ניקוי יסודי כדי שיוסר כולו".
באיזו תדירות את ממליצה לילד לבקר אצל שיננית?
"פעם עד פעמיים בשנה. ילדים שנמצאים בטיפול אורתודנטי (יישור שיניים), לעומת זאת, צריכים לבקר כל שלושה חודשים אצל שיננית, כיוון שהסמכים על שיניהם מקשים על הצחצוח ועלולים לגרום ליותר בעיות חניכיים ובעיות עששת. ארבעה ביקורים בשנה, במקרים אלה, ישיגו שמירה נאותה על ההיגיינה".
לדברי זיתון, לא יכולה להיגרם לילד פגיעה או פציעה בחניכיים כתוצאה מטיפול אצל שיננית. "השיננית עובדת עם מכשור עדין שאינו מקדח ואינו יכול לפגוע באמייל של השן", היא מסבירה. "ובנוסף, בסוף כל טיפול השיננית שמה על שיני הילד פלואוריד שמסייע במניעת עששת".
כיום הפלואוריד הרי שנוי במחלוקת...
"בתקשורת מדברים כנגד פלואוריד סיסטמי במי השתייה, והפסיקו את מתן הפלואוריד בטיפות. אולם הפלואוריד ששמים על השיניים אינו מיועד לבליעה, וכאשר ילד עובר טיפול בפלואוריד, השאריות נשאבות על ידי מוצץ הרוק, כך שהילד אינו בולע אותן.
"חשוב לשים לילד פלואוריד במינון נכון, פעם בשלושה חודשים או חצי שנה, לפי מצב השיניים, כיוון שהפלואוריד מגן מפני עששת, כלומר מפני חורים בשיניים".
חוט דנטלי ומי פה
זיתון מציגה את ההמלצות העיקריות שהיא נותנת לילד המגיע לטיפול, כדי שישמור על פה בריא לאורך זמן. מלבד צחצוח בתדירות של פעמיים ביום, בערב לפני השינה ובבוקר לאחר הארוחה, היא מדגישה שיש להשתמש במברשת המותאמת לגודל פיו של הילד ולהחליפה אחת לשלושה חודשים.
בנוסף, היא ממליצה על שימוש במשחת שיניים המותאמת לילדים, כיוון שריכוז הפלואוריד בהן נמוך. "השימוש במשחה צריך להיות בכמות קטנה כגודל גרגיר אפונה", היא אומרת. לדבריה, אין להסתפק בצחצוח, אלא ממש כמו מבוגרים, לצרף את החוט הדנטלי כחלק אינטגרלי מהניקוי.
רשמים מביקור אצל שיננית
עידית ארביב, לקחה לראשונה את בתה, עמית, בת השבע, למרפאת שיניים, ולאחר הבדיקה המליץ הרופא על טיפול אצל שיננית.
רופא שיניים נוסף מסר לה המלצה זהה, וזאת על אף ששיניה של עמית טרם התחלפו לשיניים קבועות.
הביקור אצל השיננית כלל ניקוי שיניים ומריחת חומר עליהן, לצד הדרכה משותפת לאם ולבת על צחצוח נכון ויעיל.
השיננית אף המליצה לעמית להפסיק להשתמש במברשת השיניים החשמלית שהיא עושה בה שימוש, ולעבור למברשת רגילה. לדברי עידית, השיחה תרמה להן מאוד, וכיום בתה מקפידה על צחצוח השיניים פעמיים ביום, בעוד שקודם לכן היא צחצחה רק לעתים רחוקות.
בנוסף, נעשה על ידי הבת שימוש בחוט דנטלי, לצורך הוצאת שאריות אוכל מבין השיניים. לדברי עידית, בתה כבר אינה חוששת מרופאי שיניים, ובסך הכול הן עברו חוויה נעימה, ולמרבה ההפתעה, גם לא כואבת.
"החל מגיל שש או שבע, כדאי להתחיל להשתמש בחוט דנטלי כאביזר לניקוי הפלאק שבין השיניים. השיננית תדריך את הילד לשימוש נכון, על מנת שלא יגרום לעצמו פציעות. מגיל שבע לערך, כשהילד יודע לירוק, מומלץ להשתמש גם במי פה. מי הפה מכילים אף הם פלואוריד, מסייעים בהגנה מפני עששת ומעכבים התפתחות חיידקים. במקביל, יש להגיע לבדיקת רופא שיניים פעמיים בשנה, וכך גם לטיפול של שיננית".
האם את ממליצה לילדים על לעיסת מסטיק, או שמא הם מזיקים לשיניים?
"אני ממליצה שלא ללעוס מסטיק יותר מרבע שעה, אלא ללעוס ולזרוק. מסטיק ללא סוכר, כמובן. הסיבה היא שמסטיק מפעיל לחץ גדול על פרקי הלסת, שאין בו כל צורך. בנוסף, מסטיק ללא סוכר מכיל חומרים כמו ממתיקים מלאכותיים, שלא תמיד הורים ששים לחשוף אליהם את הילדים".
תעודת הסמכה
לדברי אייל בוצר, מנהל מרפאת השיניים לפעוטות, ילדים ובני נוער, במרכז הרפואי תל אביב (בית החולים "איכילוב"), לא כל רופא עובד עם שיננית, ולא כל רופא מפנה ילדים לשיננית. לפני הכול, הוא מזכיר, מומחים לרפואת שיניים לילדים, למדו שלוש וחצי שנים נוספות של התמחות בילדים, ולכן מומלץ לוודא כי רופא השיניים שמטפל בילדכם מחזיק בתעודה כזו.
לדבריו, חלק גדול מהרופאים המומחים לילדים אינם מפנים ילדים בגיל שש או שבע לשיננית, אלא מבצעים במהלך הטיפול גם ניקוי ואיטום חריצים וכן הנחת פלואור בעצמם. רק בגיל מאוחר יותר, הוא מציין, מרבית הרופאים אכן מפנים לשיננית שממלאת תפקיד חשוב בשמירת ניקיון הפה של הילד ובהקניית הרגלים נכונים לצחצוח שיניים.
"השינניות עובדות על פי מרשם של רופא השיניים, ובסמכותן לנקות את השיניים ולאטום חריצים", אומר בוצר, ומוסיף כי הוא עצמו רואה יתרון בביקור אצל השיננית, בנוסף לביקור קבוע אצל רופא השיניים גם בגיל צעיר, מכיוון שלשיננית יש זמן להדריך את הילד ואת ההורה לצחצוח נכון ולשמירה על שיניים בריאות.
כל הזכויות שמורות למרפאת מומחים ©