ארוחות משפחתיות

ארוחה משפחתית היא מפגש משפחתי סביב שולחן אוכל כלומר מעבר לאכילה, קיימת דינאמיקה משפחתית: תקשורת, שיתוף פעולה, סמכות, גבולות וגיבוש בין כל בני המשפחה.
האכילה משותפת זו מובילה ליחסים תקינים ובריאים של כל המשפחה.
הארוחה המשפחתית היא הזדמנות, כמעט היחידה, ללבן ולדבר על נושאים שונים, וככל שהמנהג הזה ישתרש בילדים מגיל קטן, סביר שהם ימשיכו בכך גם כשיגדלו.
באמצעות הארוחה המשותפת ניתן להורים להנחיל הרגלי אכילה נכונים לילידם, בעיקר על ידי מתן דוגמא אישית (לדוגמא אכילת פירות וירקות). הקניית עקרונות תזונה נכונה בגיל צעיר מעלה את הסבירות שהרגלי אכילה שנרכשו בגיל הילדות ימשיכו ויעוצבו גם במהלך החיים הבוגרים, בעיקר כאשר הורים משמשים מודל חיובי לשמירת על אורח חיים בריא.
ארוחה משפחתית מעודדת את הרצון לאכול. היא מאפשרת ויסות נכון של קצב האכילה וזה משפיע על צריכה כמותית נכונה של המזון, בניגוד לאכילה מול טלוויזיה או מחשב שמאופיינת לרוב באכילת כמויות לא מבוקרות של מזון עקב חוסר יכולת לחוש תחושות פיזיולוגיות וטבעיות של רעב ושובע.
האכילה המשותפת מאפשרת גם התנסות במזונות חדשים, וידוע שילדים שרגילים לאכול בארוחות משותפות נוהגים להיות פחות בררנים בסוגי המזון שהם צורכים.
חשוב לזכור כי הארוחה המשפחתית חייבת להיות מאוזנת מכל אבות המזון, היא חייבת להכיל פחמימות (לחם או אורז או פסטה לדוגמה), חלבונים (ביצה או גבינה או מנת בשר או דג), ירקות ופירות.
לסיכום, הארוחה המשפחתית עוזרת לשמירת התא המשפחתי מעודדת את הילדים לאכול אוכל בריא ואיכותי, ושומרת עליהם וגם עלינו בפני מחלות הקשורות להשמנה, כמו גם פעילויות משותפות אחרות כגון הליכה, אופניים וטיולים רגליים.
כתבה כוכבי בריגי'ט
מתמחה בהשמנת ילדים והפרעות אכילה
כל הזכויות שמורות למרפאת מומחים ©