מרפאות מומחים - רפואת שיניים ואורתודנטיה לילדים, מתבגרים ומבוגרים

בקיעת שן ראשונה

התינוק מחייך עוד לפני הלידה

 

פרופ' יוסי שפירא

לשעבר מנהל המח' לרפואת שיניים לילדים במרכז הרפואי הדסה בירושלים

 

בקיעת השן הראשונה של התינוק, המתרחשת בגיל 4 – 6 חודשים, היא אירוע שמהווה אבן דרך חשובה בהתפתחות הילד, ומקור שמחה רבה להוריו. לא רבים יודעים כי בריאות ותקינות  השיניים מושפעות מתהליכים המתפתחים בגוף האם כבר בשלבי ההיריון.

 

כשם שהרגלי היניקה מתחילים בתקופה העוברית עם מציצת האצבע, כך נערכות גם השיניים לתפקידן טרם בקיעתן. שיני החלב הנשירות מתחילות להתפתח כבר בשבוע השביעי להיריון, ואיכותן מושפעת לא מעט ממצבם הבריאותי של האם ההרה ושל התינוק.

 

התאים היוצרים את השן רגישים מאד לתהליכי עקה (סטרס) אצל האם במהלך ההיריון והלידה. גורמים נוספים העלולים לפגוע בחוזק הזגוגית העוטפת את השיניים המתפתחות מושפעים מתזונת האם בזמן ההיריון, מחלות וירליות המלוות בחום גבוה, לקיחת תרופות, לידה מוקדמת ומשקל לידה נמוך.

 

כמעט בכל שלבי ההיריון יש לגורמים הנ"ל השפעה רבה על התפתחות השיניים. פגיעה בחוזק הזגוגית של השן (היפוקלציפיקציה) או בכמותה/עובייה – מפחיתות את עמידות השן לאחר בקיעתה בפני עששת, ולעתים גורמים גם לפגם אסתטי בשיניים הקדמיות. מיקום וחומרת הפגמים משתנים לפי משך הטראומה או הזיהום ולפי שלב התפתחות הנבט בזמן ההיריון.

 

רופא מיומן מסוגל לקבוע בבדיקתו באם ההיריון של האם עבר בשלום גם על השיניים שהתפתחו בפיו של הילד שנולד, ובמקרי הצורך להדריך ו/או לטפל כדי למנוע נזקים צפויים בהמשך.

 

כמו כן, אמור הרופא לאבחן התפתחות תקינה של המשנן, להקנות הרגלים נכונים לאם החדשה, לספק ייעוץ והדרכה לגבי תזונה (האכלת התינוק בלילה בצורה בטוחה, מינון נכון של צריכת סוכרים, שמירה על היגיינה וכד'), כמו גם לזהות הרגלים מזיקים (כמו הנוהג להיניק ביום ולילה על פי דרישת התינוק גם לאחר שבקעו שיניו במקביל לצריכה נוספת של סוכרים בתזונתו – שילוב שעלול לפגוע בשיניו של הילד ומהווה גורם סיכון לעששת בגיל הרך).

 

אשר על כן מומלץ מאד, ע"י כל איגודי רפואת השיניים לילדים בעולם, להגיע לבדיקה ראשונה אצל רופא השיניים המומחה לילדים לקראת גיל שנה, בשלב שבו כבר בקעו מספיק שיניים.

 

מטרת נוספת של הביקור הראשון היא לאפשר לילד היכרות מקצועית ונכונה עם רופא השיניים מגיל צעיר ביותר באווירה נעימה ולא מאיימת, אשר תאפשר לו בעתיד נכונות לשיתוף פעולה וחוסר רתיעה להגיע בכל עת וצורך.

 

והכי חשוב – להימנע מלהגיע למצב שבו הילדים מתלוננים על כאבים! כאשר הביקור מתרחש בצורה שגרתית ולא מתוך כאב, רבים הסיכויים כי הביקור יישמר כחוויה נעימה, וישאיר בפה טעם של עוד…

 

מפגש ראשון נעים ומזמין המאפשר גישה חיובית גם בהמשך, מומלץ שיעשה אצל מומחה לרפואת שיניים לילדים שהתמחה בכך משך כמה שנות התמחות נוספות.

 

ביקור ראשון בגיל מוקדם ולאחריו ביקורות שגרתיות יכולים להבטיח שמירה על חיוך בריא למשך שנים רבות.

 

זה אפשרי ! בהצלחה !

 

 

 

יצירת קשר

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות:

© כל הזכויות שמורות למרפאת מומחים