מרפאות מומחים - רפואת שיניים ואורתודנטיה לילדים, מתבגרים ומבוגרים

יישור שיניים לילדים

יישור שיניים לילדים הוא טיפול אורתודנטי נפוץ שנועד לתקן בעיות נשך ויישור, ולהבטיח התפתחות תקינה של הפה והלסתות. בעוד שרבים מקשרים יישור שיניים עם גיל ההתבגרות, התחלת הטיפול בגיל צעיר יותר יכולה להביא יתרונות משמעותיים. טיפולים אורתודנטיים לילדים יכולים לכלול מגוון אפשרויות, כמו גשרים, פלטות ושיטות יישור מתקדמות יותר, בהתאם לצרכים הספציפיים של הילד.

 

מהו הגיל האידיאלי להתחיל הליך של יישור שיניים לילדים

קביעת הגיל האופטימלי להתחלת טיפול אורתודנטי לילדים תלויה במספר גורמים, כולל חומרת הבעיה, שלב ההתפתחות של השיניים והלסתות, ובשלות הילד. האיגוד האמריקאי לאורתודונטיה (AAO) ממליץ שכל הילדים יעברו הערכה אורתודונטית ראשונית עד גיל 7, כאשר רוב הילדים מתחילים להחליף את שיני החלב בשיניים הקבועות. זיהוי מוקדם של בעיות פוטנציאליות מאפשר התערבות במועד המתאים ויכול למנוע את הצורך בטיפולים מורכבים בעתיד.

 

יישור שיניים לילדים


במקרים מסוימים של בעיות חמורות או הפרעות במבנה הלסת, האורתודנט עשוי להמליץ על טיפול מוקדם כבר בגיל 6 או 7. טיפול זה מנצל את הגדילה הטבעית של הילד כדי להתחיל בתיקון בעיות דנטליות או שלדיות. אולם, עבור רוב הילדים, הזמן הטוב ביותר להתחיל טיפול אורתודנטי מקיף הוא בסביבות גיל 11-13, כאשר רוב השיניים הקבועות כבר צמחו.

 

חשוב לזכור שכל ילד הוא ייחודי, והגיל המיטבי להתחלת הטיפול ישתנה בהתאם לנסיבות הספציפיות. התייעצות עם אורתודונט מוסמך היא הדרך הטובה ביותר לקבוע אם ומתי ילדכם צריך להתחיל טיפול ליישור שיניים. עם התערבות במועד הנכון והטיפול המתאים, ניתן להשיג תוצאות אופטימליות ולהבטיח חיוך בריא ויפה לשנים הבאות.מהם הסימנים שנדרש יישור שיניים לילדים

ישנם מספר סימנים שיכולים להצביע על כך שילדכם עשוי להזדקק ליישור שיניים. למשל:

1. צפיפות או חפיפה של שיניים, כאשר אין מספיק מקום עבור השיניים להתיישר באופן טבעי.

2. רווחים גדולים בין השיניים.

3. שיניים בולטות או נטויות.

4. קושי בנשיכה או לעיסה.

5. פערים בין השיניים העליונות והתחתונות כאשר הפה סגור.

6. בעיות נשך, או כאשר השיניים העליונות נמצאות בתוך או מחוץ לשיניים התחתונות.

אם אתם מבחינים באחד מסימנים אלה או שיש לכם חששות לגבי התפתחות הפה של ילדכם, מומלץ להתייעץ עם רופא שיניים או אורתודונט.


מהם סוגי הטיפולי האורתודנטיים הזמינים לילדים

קיימים מספר סוגי טיפולים אורתודנטיים זמינים לילדים, בהתאם לחומרת הבעיה ולשלב ההתפתחותי של הילד. אחד הטיפולים הנפוצים הוא גשר בשיניים לילדים. גשר לילדים מורכב ממסגרת פלסטיק המונחת מעל השיניים ומחוברת לחוטים ולקפיצים המיישרים בהדרגה את השיניים. גשרים נשלפים לרוב מתאימים לבעיות פחות חמורות ודורשים שיתוף פעולה של הילד בחבישתם.אפשרות נוספת היא פלטה לשיניים לילדים. פלטה זו מותאמת אישית לחיך הילד ומשמשת להרחבת החיך או הלסת, לתיקון עיוותי נשך או לפינוי מקום לשיניים הצצות. פלטות לרוב מתאימות לטיפול מוקדם יותר בבעיות מבניות של הפה. עבור מקרים מורכבים יותר או ילדים בוגרים יותר, יישור שיניים קבוע עם סמכים מודבקים על השיניים עשוי להיות הבחירה המועדפת.כמה זמן נמשך בדרך כלל הטיפול ביישור שיניים לילדים

משך הטיפול ביישור שיניים לילדים משתנה בהתאם לחומרת הבעיה, סוג הטיפול הנבחר ושיתוף הפעולה של הילד. טיפול עם גשר בשיניים לילדים או פלטה לשיניים לילדים יכול להימשך מספר חודשים עד שנה או יותר, בהתאם למטרות הטיפול. ילדים הנדרשים לשים את המכשיר רק בשעות הלילה, למשל, עשויים להזדקק לתקופת טיפול ארוכה יותר בהשוואה לאלו הנדרשים לחבוש אותו רוב שעות היום. יישור שיניים קבוע, כמו טיפול עם סמכים מודבקים, לרוב נמשך בין שנה לשנתיים, אך במקרים מורכבים במיוחד עלול להימשך עד שלוש שנים.האם יישור שיניים לילדים כרוך בכאב או אי נוחות

מרבית הילדים חווים מידה מסוימת של אי נוחות במהלך יישור השיניים, במיוחד בשלבים הראשונים של הטיפול או לאחר התאמות למכשיר. יחד עם זאת, הכאב או אי הנוחות בדרך כלל אינם חמורים וניתנים לשליטה בקלות. במקרים של גשר בשיניים לילדים או פלטה לשיניים לילדים, הילד עשוי לחוות לחץ וגירוי מסוים בפה. תחושה זו בדרך כלל חולפת תוך מספר ימים, ככל שהילד מסתגל למכשיר.לאחר התאמות של גשר לילדים או הידוק חוטי סמכים, השיניים עשויות להיות רגישות למשך יום או יומיים. כאב קל זה לרוב מגיב היטב למשככי כאבים ללא מרשם. שטיפת הפה במי מלח פושרים, אכילת מזונות רכים וקרים, והימנעות ממזונות קשים או דביקים יכולים גם לסייע בהקלת אי הנוחות. אם הכאב חמור או נמשך, חשוב ליידע את האורתודונט, שכן הדבר עלול להצביע על בעיה הדורשת טיפול.

 

כיצד יכולים ההורים לתמוך בילדיהם במהלך טיפול יישור השיניים

לתמיכה ההורית תפקיד מפתח בהצלחת טיפול יישור השיניים של ילד. אחד הדברים החשובים ביותר שהורים יכולים לעשות הוא לעודד את ילדיהם לציית להוראות האורתודנט ולטפל במכשירים שלהם כראוי. במקרה של ילדים עם גשר בשיניים או פלטה לשיניים נשלפים, ההורים צריכים לפקח על החבישה הסדירה של המכשיר ולהקפיד על ניקיונו. יש לאפשר לילד להתרגל בהדרגה לחבישת המכשיר, ולתמוך בו באופן חיובי ומעודד לאורך כל הדרך. בנוסף, הורים יכולים לסייע בשמירה על היגיינת פה מצוינת במהלך הטיפול, על ידי פיקוח על צחצוח וניקוי חוטי דנטליים קפדניים מדי יום.


חשוב לעודד את הילדים לאכול מזונות מזינים ולהימנע ממזונות דביקים או עתירי סוכר שעלולים להזיק למכשירים. יש להקפיד לקחת את הילדים לביקורות סדירות ולתמוך בהתקדמות הטיפול. כדאי לזכור, עידוד, סבלנות ואמפתיה יעזרו לילד לעמוד באתגרים של יישור שיניים ולהשיג חיוך בריא ויפה.

 

האם הילד יוכל להמשיך בפעילות רגילה עם גשר בשיניים או פלטה

ברוב המקרים, יכולים הילדים יכולים ליהנות מפעילויות רגילות תוך כדי טיפול יישור שיניים. יחד עם זאת, ייתכן שיהיה צורך בכמה התאמות והגבלות, במיוחד בתחילת הטיפול או לאחר ההתאמות. ילדים עם גשר בשיניים או פלטה לשיניים שהם נשלפים יכולים להסיר את המכשיר שלהם בזמן אכילה, צחצוח שיניים ופעילויות ספורט שונות.


חשוב להקפיד על אחסון המכשיר בבטחה בקופסת המגן שלו כשהוא אינו בשימוש, כדי למנוע אובדן או נזק. עם מכשירי יישור קבועים, כמו סמכים, מומלץ להימנע ממזונות קשים, דביקים או עתירי סוכר העלולים לפגוע בסמכים או לגרום לעששת. ילדים עם סמכים יכולים להמשיך להשתתף בפעילויות ספורט, אך צריכים לחבוש מגן פה כדי להגן על השיניים והסמכים.

 

כיצד מטפלים בגשר בשיניים לילדים או פלטה לשיניים לילדים

טיפול נאות בגשר בשיניים לילדים או בפלטה לשיניים לילדים הוא חיוני להצלחת הטיפול ולמניעת נזק למכשיר. ילדים צריכים להקפיד על חבישת המכשיר למשך מספר השעות שהומלץ על ידי האורתודונט שלהם, בדרך כלל כ-20 עד 22 שעות ביום. כשמסירים את המכשיר, יש לאחסן אותו בבטחה בקופסת המגן המסופקת, הרחק מחום ישיר, אור שמש או חומרי ניקוי חריפים.

 

גשר לילדים ופלטה לשיניים דורשים ניקוי עדין אך יסודי בכל יום, במברשת שיניים רכה ומעט משחת שיניים. ניקוי קפדני מונע הצטברות של פלאק ובקטריות על המכשיר. יש להימנע מכיפוף או סיבוב חלקים של המכשיר, שכן הדבר עלול לגרום לו נזק. בעת אי חבישת המכשיר, חשוב שהילד ימשיך לשמור על היגיינת פה נכונה על ידי צחצוח וניקוי בחוט דנטלי של שיניו.

 

האם קיימים סיכונים או סיבוכים בהליך יישור שיניים לילדים

למרות שיישור שיניים לילדים נחשב בדרך כלל לטיפול בטוח ויעיל, ישנם מספר סיכונים וסיבוכים פוטנציאליים שחשוב להכיר. אחד הסיבוכים השכיחים ביותר הוא עששת או מחלת חניכיים, העלולים להתפתח אם הילד אינו שומר על היגיינת פה מצוינת במהלך הטיפול. סמכים, גשרים בשיניים לילדים וגם פלטות לשיניים לילדים יכולים להקשות על הניקוי היעיל של השיניים והחניכיים, ולכן הקפדה על צחצוח וניקוי בחוט דנטלי יסודיים הם הכרחיים למניעת הצטברות של פלאק וחיידקים.

 

סיבוך אפשרי נוסף הוא רגישות או פגיעה ברקמות הרכות של הפה, כמו הלחיים, השפתיים והלשון, בשל שפשוף או גירוי ממרכיבי המכשיר. דבר זה שכיח יותר בשלבים הראשונים של הטיפול, שכן הילד מתרגל לנוכחות המכשיר. במקרים נדירים, ילדים עלולים לחוות תגובה אלרגית לחומרים המרכיבים את המכשיר. במידה וילדכם חווה אי נוחות מתמשכת, פצעים בפה או תסמינים של תגובה אלרגית, חשוב ליידע את האורתודונט בהקדם האפשרי כדי לטפל בבעיה.

 

על ההורים והילדים לעבוד בשיתוף פעולה הדוק עם האורתודונט ולהקפיד על החבישה והטיפול במכשיר לפי ההנחיות כדי למזער סיכונים ולהבטיח את ההצלחה של טיפול יישור השיניים. עם הטיפול והמעקב הנכונים, רוב הילדים משלימים בהצלחה את יישור השיניים ללא סיבוכים משמעותיים.

 

הילד או הילדה שלכם צריכים לעבור הליך של יישור שיניים?

מרפאת המומחים לרפואת שיניים ואורתודונטיה לילדים, מתבגרים וגם מבוגרים היא המקום הנכון לפנות אליו. במרפאה עומדים לרשותכם ולרשות הילד או הילדה שלכם מומחים בתחום זה שיוכלו לבצע את ההליך בהתאמה מלאה. מעוניינים בפרטים נוספים? צרו קשר בטלפון 03-6092929. נשמח לעמוד לרשותכם ולענות לכל שאלה.

יצירת קשר

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות:

© כל הזכויות שמורות למרפאת מומחים