מרפאות מומחים - רפואת שיניים ואורתודנטיה לילדים, מתבגרים ומבוגרים

שאלות ותשובות – אורתודונטיה לילדים, מתבגרים ומבוגרים

בדרך כלל מגיל 6 עד 8 שנים, שהוא גיל בקיעתן של השיניים החותכות הקבועות.

קיימות שתי קבוצות עיקריות של מכשירים:

 1. מכשירים ניידים – מונחים על השיניים ולעתים על רקמות נוספות בפה. המטופל מסיר מפיו, לדוגמא לצורך צחצוח שיניים.
 2. מכשירים קבועים – מודבקים לשיניים. מי שאמור להסירם הוא האורתודונט/ית.

המכשור הנייד:

יתרונות:
ניתן לנקות את השיניים בקלות כשהמכשיר מחוץ לפה.

חסרונותיו:

 1. העדר אפשרות לשליטה מלאה בעמדת כל שן.
 2. צורך בשיתוף פעולה של המטופל בהרכבת המכשיר.

ובאשר למכשור הקבוע:

יתרונותיו (כחסרונות המכשור הנייד):

 1. ניתן לשלוט בעמדת כל שן בצורה מדויקת
 2. אין צורך בשיתוף פעולה מבחינת הרכבת המכשיר

חסרונו:

קושי בשמירה על ההיגיינה האוראלית. כלומר קשה יותר לצחצח את השיניים ונדרש שיתוף פעולה טוב מבחינת ניקוי השיניים.

המכשירים הניידים שבתוך הפה:

פלטות

בנויות אקריל וחלקי מתכת: ווים, שמסייעים באחיזת המכשיר, וכן ברגים ו/או קפיצים לצורך הזזת השיניים. קשת קדמית של הפלטה משמשת גם לאחיזה וגם להנעת השיניים בתנועת הטיה.
הפלטות יכולות לשמש:

 • כמכשיר פונקציונאלי -לשיפור יחסי הלסתות
 • כמכשיר להנעת שיניים בהטיה (לדוגמא: הטיה פנימה של שיניים חותכות שבולטות החוצה ובד בבד סגירת הרווחים בין שיניים אלה.
 • כמכשיר להרחבת קשת השיניים (אם קיימת הצרות וסגירה הפוכה)
 • כמכשיר לשמירת תוצאות הטיפול.

כיום משמשות פלטות שקופות (קשתיות):

 • ליישור השיניים: מדובר בדרך כלל בסדרת קשתיות, שמיוצרת בחו"ל תוך תכנון ממוחשב של תנועות השיניים, על פי מידות שנלקחות על-ידי האורתודונט/ית ולפי תכנית הטיפול הרצויה.
  המתרפא מחליף קשתית כל שבועיים עד שלושה שבועות עד לקבלת התוצאות המרביות האפשריות.
 • לשמירת תוצאות הטיפול.

גומיות

משמשות לתיקון יחסי השיניים בממד הבין קשתי בעיקר, ומורכבות על ידי המטופל.
מוחלפות בדרך כלל פעם ביממה.

שבתוך ומחוץ לפה

– "רסן" (Head Gear) – משמש בדרך כלל להנעת קשת השיניים העליונה לכיוון אחורי. העיגון בצוואר או בראש או משולב לפי כיוון הגדילה וכיוון הנעת השיניים הרצוי.
– "מסיכת פנים" (Face Mask) – משמשת לקידום קשת השיניים העליונה.

המכשירים הקבועים בחלל הפה

סמכים

"ברקטים" (braces) המודבקים לשיניים באופן זמני עד לסיום הטיפול הפעיל עם קבלת התוצאה הרצויה מבחינת יישור השיניים.

הסמכים הנפוצים ביותר בשימוש עשויים פלדת אל-חלד. קיימים גם סמכים שקופים או בצבע השן מפלסטיק, מחרסינה או מפלסטיק מעורב בחרסינה וכן קיימים סמכים מזהב.

בדרך כלל ממקמים את הסמכים בצד החיצוני של השיניים, אך יש סמכים המיועדים לצד הפנימי של השיניים (הפונה ללשון). הסמכים עצמם אינם מניעים את השיניים אלא קשתות המתכת, המונחות בין ובתוך הסמכים וקפיצים וגומיות למיניהם, האחוזים גם הם במכלול.

הקישור בין הסמכים לקשתות המתכת ולקפיצים נעשה בדרך כלל באמצעות גומיות (יש גם צבעוניות) או חוטי מתכת דקיקים. יש סמכים בעלי נעילה עבור הקשת שעוברת בהם.

המכשירים הקבועים מאפשרים הנעה מבוקרת של השיניים ותנועות מגוונות כולל תנועות שורשי השיניים, סיבוב שיניים ותנועות בממד האנכי והאופקי.

מכשירים קבועים להרחבת הלסת העליונה

Quaad Helix – מולחם במעבדה לטבעות שהותאמו לטוחנות בפי המטופל.
בנוי מארבעה "הליקסים"- עיגולי מתכת המקנים גמישות ומגדילים את טווח הפעולה של זרועות המכשיר המונחות על השיניים ומשמשות להרחבה. הטבעות (עם התוספת שמולחמת עליהן) מודבקות לשיניים לאחר הרחבת המכשיר מחוץ לפה. כיוון שהמכשיר מודבר כשהוא מכווץ, הוא שואף להתרחב ויחד עם התרחבותו הוא מרחיב את קשת השיניים שבמגע איתו.

Rapid Maxillary/Palatal Expansion – גם הוא מולחם במעבדה לטבעות שהותאמו לטוחנות בפי המטופל. בנוי בורג מרכזי וזרועות קשיחות שמגיעות למגע עם השיניים. ההרחבה מושגת על ידי סיבוב של הבורג. בדרך כלל מתבצעות הפעלות הבורג פעמיים ביום. הרחבה זו גורמת במכוון בתקופת הגדילה להיפרדות שני חלקי החך ואחר-כך בנייה של עצם במרכז.
המכשיר משמש בדרך כלל שדרושה הרחבה רבה ו/או לפני תהליך קידום הלסת העליונה.
את הלסת התחתונה משתדלים לא להרחיב כיוון שהרחבתה נמצאה לא יציבה.

בוודאי. יותר ויותר אנשים מבוגרים אשר לא עברו טיפול אורתודונטי בילדותם או שנוצר צורך חדש עקב שינויים שחלו בחלל הפה עוברים את הטיפול בקלות וללא בעיות.
ניתן לעבור את הטיפול אם בעזרת הקשתיות השקופות, בעזרת סמכים שקופים או סמכים מחרסינה, או בעזרת סמכים המודבקים בצד הפנימי של השיניים
חותכות עליונות שבולטות ביתר ואינן מוגנות עקב כך על-ידי השפתיים מועדות יותר לחבלות, שעלולות לגרום לפגיעה בהן עד כדי אובדן השיניים. טיפול אורתודונטי לביטול הבלטת יתר של השיניים עלי ידי מכשור הפועל על קשת השיניים העליונה או מכשור לקידום הלסת התחתונה (לפי המקרה) יקטין במידה רבה סכנה זו.
אם יש מגע בין שתי השיניים שנסגרות עלולה להיגרם שחיקה של החותכת העליונה על ידי החותכת התחתונה, נסיגת חניכיים סביב החותכת התחתונה וניידות יתר של שן זו. פתרון הסגירה ההפוכה ימנע מצבים אלה או ימנע את המשך התהליכים המזיקים. בגיל צעיר גם אם חלה נסיגת החניכיים, יש סיכוי לבנייה מחדש ושחזור המתאר הקודם שלהם, מצב שאינו הפיך בגיל מבוגר מבחינת החניכיים.
כיוון שהסגירה ההפוכה מעודדת את המשך גדילת הלסת התחתונה ביתר ועוצרת את גדילת הלסת העליונה קדימה – מה שעלול להחמיר את הבעיה. אם הסגירה ההפוכה נובעת מגלישה של הלסת התחתונה קדימה או מעמדת שיניים לא רצויה – הפתרון בגיל צעיר יכול להיות מועיל ביותר, אך אם היא נובעת מלסת תחתונה גדולה יחסית לעליונה ואם במשפחה קיים מבנה זה של הלסתות, יתכן מאוד שהטיפול לא יועיל ובסיום הגדילה ניתן יהיה לתקן את המצב בעזרת ניתוח לתיקון יחסי הלסתות.
יתן לסגור באמצעים אורתודונטים, אך יש לדעת שבמקרים רבים יהיה צורך לשמור את תוצאות הטיפול לאורך שנים, כי רווחים נוטים להיפתח ברוב המקרים. כמו כן, אם השיניים אינן רחבות מדי, ניתן להרחיבן בלא צורך ביישורן על ידי חומרים מרוכבים או הדבקת משטחי חרסינה בצורה ובצבע מתאימים על חזיתות השיניים.
אין מגבלת זמן. רצוי להשאיר את הקיבוע כמה שיותר בתנאי שהשיניים המקובעות מתוחזקת בצורה הולמת מבחינת ניקיון ואין עששת או בעיה של דלקת חניכיים באזור הקיבוע. חשוב מאוד להיות במעקב אצל רופא השיניים המטפל (רופא שיניים כללי או מומחה לרפואת שיניים לילדים או מומחה לשיקום הפה) אחת לחצי שנה, כדי שיבדוק עשת ומחלת חניכיים בכל אזורי הפה כולל אזור הקיבוע.
הצורך קיים, כי שיניים עלולות לזוז, אפילו כשהן מודבקות לקיבוע. לא כל שכן, כששן או מספר שיניים התנתקו ממנו.
יש להשתמש בפלטה שמעל הקיבוע כמה שיותר (מעבר לשימוש הלילי הרגיל) עד לתיקון הקיבוע או החלטה של האורתודונט על הסרתו – אם ההתנתקויות תכופות. במצב זה יעשה שימוש בפלטה (ללא קיבוע) לשמירת תוצאות הטיפול.
לא. נתון לשיקול האורתודונט לפי המצב הראשוני של השיניים, גיל, נטייה לעששת ושתוף הפעולה הצפוי בשימוש בפלטות לשמירת התוצאה. בהחלט ניתן לשמור על תוצאה סבירה בשימוש בפלטות בלבד.

יצירת קשר

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות:

© כל הזכויות שמורות למרפאת מומחים